pondělí 3. března 2008

Sci-fi: I muži mají anorexii

Řekli byste, že některé svízele jsou typicky ženské.. např. rození dětí, praní, nebo mentální anorexie. Omyl. Poruchy příjmu potravy se netýkají jen žen.

Prvním historicky doloženým anorektikem byl filozof Friedrich Nietzsche. Jeho nemoc měla hlavně hysterický podklad. Převážnou část jeho života se živil vařenou zeleninou. V okamžicích, kdy se do něj porucha opřela plnou silou, snídal i obědval jenom teplou vodu.

Možná si řeknete, že muži trpí anorexií velice vyjímečně, odborníci však tvrdí, že u nás je poměr mužských anorektiků k anorektičkám 1:30, od Česka na západ už ale připadá jeden anorektik na dvanáct anorektiček a jejich podíl stále stoupá.

Důvody, které vedou muže k tomu, že se dobrovolně ničí, jsou odlišné od žen. U mužů tkví původ poruchy v příliš nízkém sebevědomí. Objevily se i studie, které z anorexie u mužů obviňují skrytou homosexualitu. Nic takového ale nebylo stoprocentně dokázáno. Za mužskou anorexií, ale můžou hlavně média..

Podle výzkumu ve Velké Británii, který provedla psycholožka Sarah Grogan, není 75 % mužů spokojeno s vlastním tělem. Z nic 30 % přímo uvedlo, že svoje tělo přímo nenávidí.

Pokud vás překvapilo, že ženy nejsou jediné pohlaví ve vesmíru, které si připadá zoufale neatraktivně a neforemně, je tu ještě další výzkum. 25 % mužů drží diety a 65 % cvičí jenom kvůli tomu, aby zhubli.


Čtyřiadvacetiletá Bára zná tuto nebezpečnou poruchu z vlastní zkušenosti. Trpí jí její otec. Pracuje jako gynekolog, má svojí soukromou ordinaci a je to pohledný muž. O jeho stavu se dozvěděla od matky, když jí bylo dvacet let. Už předtím tušila, že něco není v pořádku. Nikdy se u nich doma nesměla vařit nebo péct sladká jídla, slyšlela ho několikrát zvracet, ale nikdy jeho nevolnosti nespojovala s anorexií, nebo bulimií. Myslela si, že těmito poruchami trpí jenom ženy. Nemoc se u něj objevila poprvé prý, když se Bára narodila. Asi si po jejím narození najednou připadal starý a chtěl si udržet za každou cenu svůj mladistvý vzhled. Nikdy se jim tátu napodařilo dostat k doktorovi, teprve až jednou omdlel v ordinaci, byl převezen do nemocnice. Tam jim sdělili, že za to můžou nejspíš žaludeční vředy. Za týden omdlel znova a nakonec jim to její matka řekla. Její otec žil s tímto onemocněním několik desítek let, aniž by měl někdo podezření. Málokdy se vyskytnou lidé, kteří trpí čistou mentální anorexií, většinou se období nejedení střídá se stadii nutkavého přejídání a následně zvracení. Mezi takové případy patří žokejové, tanečníci a gymnasté.

Žádné komentáře: