Zásada číslo 1: Zapomeň na to, že se na gympl hlásí polovina třídy nebo že byste mohly s kámoškou zase sedět v jedné lavici. O tom škola není! Je fakt, že jste spolu strávily devět let, ale vaše cesty se jednou tak i tak musí rozejít. Na nových školách vám začne úplně nový život, poznáte nové lidi a většinou právě tam najdete opravdové přátele. Někdo ovšem na svoji základní „školičku“ nehodlá zapomenout, ale i to je dobře. Z vlastních zkušeností znám, že si spolužáci v devítce většinou strašně lezou na nervy a každý už se těší na novou třídy a nové prostředí. Jo, změna je život a je potřebná.
Pokud se necítíš na maturitu, můžeš jít na …
1) Střední odborné učiliště – Učení ti moc nejde, ale baví tě řemeslo a ruční práce? Pak je pro tebe tzv. „učňák“ trefou do černého. Po absolvování odborného učiliště (3 roky) získáš výuční list. Práci můžeš najít hned, nebo taky ne. Záleží to na oboru, který si zvolíš, a také na tom, kde se rozhodneš pracovat.
Obory: Kadeřník, Číšník, Servírka, Prodavač smíšeného zboží, Krejčí, Autoelektrikář, Automechanik, Truhlář, Tesař apod.
2) Na středním odborné učiliště už existují i tzv. „Čtyřleté obory s maturitou“. Platí pro ně totéž co platí pro tříleté obory, akorát si ve škole pobudeš o rok navíc a získáš maturitu, která je v dnešní době takřka nezbytnou součástí podmínek pro přijetí do povolání.
Obory: Kuchař, Kosmetička, Číšník, Servírka, Operátor dřevařské a nábytkářské výroby apod.
Poznámka: V dnešní době už se školy ve většině měst nenazývají „Střední odborná učiliště“, ale např. „Střední škola služeb“ nebo „Střední škola řemesel“.
Pokud maturitu chceš, můžeš jít na …
1) Gymnázium – Gymnázium je určené pro žáky, kteří se nebojí učení, studium jim nedělá potíže a už teď ví, že by chtěli jít na vysokou popř. vyšší odbornou školu. Zároveň však nemají ponětí, kde by jednou chtěli pracovat nebo v jakém oboru. Patříš mezi ně i ty? V tom případě je gymnázium pro tebe tou správnou volbou. Vybírat můžeš z veřejných či soukromých gymnázií. A co se na gymnáziu naučíš? Budeš volně navazovat na učivo ze základní školy, ale ve větším rozsahu. Z jazyků to pak budou minimálně dva – ten, který jsi už měl/a na základní škole a druhý, se kterým se teprve seznámíš (většinou je v nabídkách anglický, německý a ruský jazyk). Většina absolventů gymnázií pak jdou studovat dále na vysoké nebo vyšší odborné školy, protože pouze s gymnáziem by se těžko hledala práce.
(Gymnázium si můžeš vybrat i jazykové, kde se budeš učit pár předmětů jako je dějepis, fyzika apod. v jazyce, který si vybereš, např. angličtina, španělština atd. Tato gymnázia jsou však už celkem náročná a vyžadují každodenní přípravu!)
2) Střední odborná škola – I tady platí „učit se, učit se, učit se“, zároveň se ale zaměříš na konkrétní obor. Přitom i ze střední odborné školy máš šanci pokračovat ve studiu na „vejšce“, popř. vyšší odborné škole. Pokud ale takové ambice nemáš, měla bys zauvažovat o takové oboru, ve kterém se po dokončení školy snadno uplatníš a který tě taky bude bavit. Vybírat můžeš z několika možností:
a) Obory se širokým záběrem – např. obchodní akademie, managment, průmyslové školy. Po skončení školy nebudeš úzce zaměřen/a pouze na jeden jediný obor. Díky tomu najdeš snadněji zaměstnání, nebude ti dělat problém učit se nové věci a zároveň se i lépe přizpůsobíš. Navíc můžeš klidně pokračovat ve studiu na vysoké škole (samozřejmě v tom daném oboru).
b) Úzce zaměřené obory – např. umělecké (konzervatoře), zdravotní, gastronomické. Na těchhle středních školách už jdeš rovnou k jádru věci, bez omáčky okolo. Takže pokud se v devítce napevno rozhodneš, že chceš dělat to a to, a neláká tě přitom studium na vysoké škole, pak je pro tebe tahle volba ta správná.
3) Lyceum – Výraz „lyceum“ je u nás v ČR poměrně mladý. A o co jde? Je to jakýsi kříženec gymnázia a odborné střední školy. Konkrétně jde o to, že budeš mít maturitu a do určité míry zároveň i vzdělání.. Kvalifikaci v praxi mít sice nabudeš, ale po ukončení studia na lyceu můžeš zkusit štěstí na vysokých či vyšších odborných školách, a k tomu máš i základ odborných znalostí.
V současnosti můžeš vybírat z několika druhů: pedagogické lyceum (pro ty, co by pak rádi studovali humanitní obory, tělocvik apod.), technické lyceum (zaměřeno na technické a přírodní obory), ekonomické lyceum (ekonomické, popř. právní obory).
Další důležité informace:
- Když se hlásíš na veřejnou střední školu, přihlášku musíš odevzdat do 28.února na ZŠ, kde studuješ.
- První kolo přijímacích zkoušek tě čeká 21.dubna.
- Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí na školu ti přijde většinou do týdne, v případě neúspěchu se můžeš odvolat do osmi dnů od doby, kdy ti přišlo rozhodnutí.
- Nevyšlo to napoprvé? – Pak se pozeptej na krajském úřadě, které školy vypíší druhé kolo přijímaček. Přihlášku dostaneš od ředitele té střední školy, kam se chceš přihlásit.
Vypátrej, co se dá! Zkus se třeba zeptat studentů školy, jak dělali přijímačky oni, na co si máš dát pozor. Zapátrej na netu, jestli nenajdeš loňské přijímací testy. Najdeš i knížky s testy.
Chce to systém! Doteď ti asi stačilo dávat pozor na hodinách, ale na střední škole to už takové leháro není. Spočítej si kolik času ti do přijímaček zbývá a promysli si, co všechno se musíš ještě naučit. Rozvrhni si učení, abys všechno stihl/a.
Jak na učení? Na učení potřebuješ klid. Zaměř se na látku, kterou se potřebuješ naučit. Je dobré si taky dopřát nějaký ty pauzy, kdy si oddechneš. Večer před přijímačkami nech učení plavat, připrav si věci, které budeš potřebovat.
Přijímačky! Než odejdeš z domu, překontroluj, jestli máš vše. Z domu vyraz raději dřív. Snaž se na test nemyslet. Pomáhá, když si popovídáš s kamarádem. Začni odpovídat na otázky na které znáš odpověď, až potom vypracuj otázky těžší. Nemá cenu zaseknout se u první otázky. Hlavně nepodváděj a neopisuj!
Žádné komentáře:
Okomentovat